Tema sukurta: 2015.04.02 18:49
2011.03.15 15:58 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Nitrocine 10mg/10ml infuzinis tirpalas N10

VAISTO CHARAKTERISTIKOS SANTRAUKA

1. VAISTO PREKINIS PAVADINIMAS Nitrocine tirpalas

2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje ampulėje yra 10 mg glicerolio trinitrato 10 ml sterilaus izotoninio tirpalo.

3. VAISTO FORMA Tirpalas parenteriniam (intraveniniam arba intrakoronariniam )vartojimui.

4. KLINIKINĖS YPATYBĖS
4.1. Terapinės indikacijos
* Sunki stenokardija (pvz., nestabili arba Princmetalo)
* Ūmus miokardo infarktas
* Ūmus kairiojo skilvelio nepakankamumas
* Hipertenzinė krizė su širdies dekompensacija
* Kontroliuojama hipotenzija

4.2. Dozavimas ir vartojimo būdas
Dozavimas turi būti parenkamas individualiai. Turi būti stebimas klinikinių ir hemodinaminių pokyčių poveikis. Nitrocine tirpalo dozė yra nuo 0,75 iki 8 mg GTN (glicerolio trinintrato) per valandą, retais atvejais iki 10 mg GTN per valandą. Ligoniai su sunkiais angininiais sindromais turi būti gydomi 2-8 mg GTN per valandą doze (33-133 mkg/min.). Ligoniams, sergantiems ūmiu kairiojo skilvelio nepakankamumu (plaučių edema) ir ūmiu miokardo infarktu, skiriama pradžioje po 1 mg GTN lėta intravenine injekcija per 3 minutes, vėliau skiriama pastovi 2-8 mg GTN per valandą infuzija 1-2 dienas. Hipertenzinės krizės atveju skiriama 2-8 mg GTN per valandą infuzija, pastoviai stebint kraujo spaudimą ir širdies susitraukimų dažnį. Kontroliuojamos hipotenzijos atveju, priklausomai nuo naudojamos anestetinės procedūros ir siekiamo kraujo spaudimo sumažėjimo skiriama 2-10 mkg/kg kūno svorio/min. vaisto dozė, atidžiai stebint kraujo spaudimą ir EKG. Intraveninę GTN dozę sergantiems sunkiu kepenų arba inkstų nepakankamumu, ypač jeigu skiriamos didelės dozės, gali reikti sumažinti priklausomai nuo ligonio būklės. Nitrocine(r) tirpalas gali būti leidžiamas praskiestas arba nepraskiestas, žr., skirsnį 6.6.

4.3. Kontraindikacijos Nitrocine tirpalo negalima vartoti, esant:
* Padidėjusiam jautrumui glicerolio trinitratui arba kitoms sudėtinėms vaisto dalims.
* Ūmiam kraujotakos nepakankamumui (šokas, kolapsas).
* Kardiogeniniam šokui (nebent reikiamomis priemonėmis yra palaikomas pakankamas galinis diastolinis spaudimas).
* Sunkiai hipotenzijai (sistolinis kraujo spaudimas mažesnis kaip 90 mmHg). Gydant nitratais negalima vartoti sildenafilo (žr., skirsnį Sąveika su kitais vaistais ir kitokia sąveika).

4.4. Ypatingieji perspėjimai ir atsargumo priemonės vartojant
Ypač atsargiai ir prižiūrint gydytojui Nitrocine(r) tirpalas turi būti vartojamas esant:
* Hipertrofinei obstrukcinei kardiomiopatijai.
* Konstrikciniam perikarditui.
* Širdies tamponadai.
* Mažam prisipildymo spaudimui (ūmaus miokardo infarkto atveju), pablogėjusiai kairiojo skilvelio funkcijai (kairiojo skilvelio nepakankamumas). Reikia vengti mažesnio kaip 90 mmHg sistolinio kraujo spaudimo.
* Aortos ir (arba) mitralinei stenozei.
* Polinkiui ortostatiniam kraujotakos reguliacijos sutrikimui.
* Ligoms, susijusioms su padidėjusiu intrakranijiniu spaudimu.
Aprašytas tolerancijos ir kryžminės tolerancijos kitiems nitratų junginiams išsivystymas. Įrodyta, kad priemonės, pagamintos iš polietileno (PE), polipropileno (PP) arba politetrafluoretileno (PTFE) tinka Nitrocine(r) tirpalo infuzijų leidimui. Tačiau priemonės, pagamintos iš iš polivinilchlorido (PVC) arba poliuretano sąlygoja veikliosios medžiagos kiekio sumažėjimą dėl absorbcijos. Naudojant šias priemones dozė turi būti parenkama pagal ligonio būklę.

4.5. Sąveika su kitais vaistais ir kitos sąveikos formos
Vartojant šį vaistą kartu su kraujo spaudimą mažinančiais vaistais, pvz., beta blokatoriais, kalcio kanalų antagonistais, kraujagysles plečiančiais vaistais bei (arba) alkoholiu, gali sustiprėti hipotenzinis Nitrocine(r) tirpalo poveikis. Toks poveikis gali būti stebimas ir kartu su Nitrocine tirpalu vartojant neuroleptikus bei triciklius antidepresantus. Taip pat hipotenzinį Nitrocine tirpalo poveikį sustiprina kartu vartojamas sildenafilas, kuris yra skiriamas esant erekcijos sutrikimui (žr., skirsnį Ypatingieji perspėjimai ir atsargumo priemonės vartojant). Tai gali sukelti gyvybei grėsmingas širdies kraujagyslių sistemos komplikacijas. Todėl pacientų, kurie neseniai vartojo sildenifilą, Nitrocine(r) tirpalu gydyti negalima. Leidžiant tuo pat metu intravenine infuzija audinių plazminogeno aktyvatorių (tPA) ir glicerolio trinitratą dėl pagreitėjusios kepenų kraujotakos gali pagreitėti tPA pasišalinimas iš plazmos. Yra duomenų, kad skiriant kartu su dihidroergotaminu, Nitrocine(r) tirpalas gali padidinti dihidroergotamino koncentraciją kraujyje ir sustiprinti jo hipertenzinį poveikį. Kartu skiriant hepariną ir glicerolio trinitratą gali iš dalies sumažėti heparino poveikis.

4.6. Nėštumas ir maitinimas krūtimi
Tyrimais su gyvūnėliais teratogeninis glicerolio trinitrato poveikis nenustatytas. Nitrocine tirpalą nėštumo metu galima vartoti tik esant būtinam reikalui ir tik gydytojui paskyrus bei pastoviai stebint. Nežinoma, ar glicerolio trinitratas yra išskiriamas į motinos pieną. Kadangi daug vaistų yra išskiriami šiuo būdu, Nitrocine(r) tirpalą krūtimi maitinančioms moterims reikia skirti atsargiai.

4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Nitrocine(r) tirpalas gali paveikti ligonio reakciją taip, kad gebėjimas vairuoti arba valdyti mechanizmus bus sutrikdytas. Šis poveikis sustiprėja jei kartu yra vartojamas alkoholis.

4.8. Šalutinis poveikis
Labai dažnai (> 10 % pacientų) vartojant Nitrocine tirpalą būna galvos skausmas. Ilgiau vartojant Nitrocine tirpalą, galvos skausmas laipsniškai mažėja. Pradėjus gydymą arba vėliau didinant dozę, paprastai gali sumažėti kraujospūdis ir (arba) kristi kraujospūdis atsistojus (1-10% pacientų). Taip pat gali atsirasti galvos svaigimas, mieguistumas, refleksinė tachikardija, silpnumas. Išsivysčius sunkiai hipotenzijai vaisto vartojimą reikia skubiai nutraukti. Jeigu atsiradę simptomai nepraeina savaime, reikia imtis atitinkamų priemonių (pvz.; pakelti kojas, skirti spaudimą didinančių vaistų). Labai retai (mažiau nei 1% pacientų) gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, odos paraudimas ir odos alerginės reakcijos (pvz.; bėrimas). Kartais šios reakcijos gali būti sunkios. Atskirais atvejais gali išsivystyti eksfoliacinis dermatitas. Buvo aprašyti sunkios organinių nitratų sukeltos hipotenzijos atvejai. Tokiu atveju pasireiškia pykinimas, vėmimas, nerimas, blyškumas, gausus prakaitavimas. Ypač retai gali išsivystyti kolapsas (kartais lydimas bradiaritmijos ir sinkopės). Retai sunki hipotenzija gali sustiprinti krūtinės anginos simptomus. Aprašyti keli rėmens ėdimo atvejai, kuriuos tikriausiai sukėlė nitratų sąlygotas sfinkterių atsipalaidavimas. Gydymo Nitrocine tirpalu metu dėl reliatyvaus kraujo srovės persiskirstymo hipoventiliuojamų alveolių plotuose, gali išsivystyti laikina hipoksemija. Ligoniams, sergantiems vainikinių arterijų liga, tai gali sukelti miokardo hipoksiją.

4.9. Perdozavimas
Stebėtas poveikis gyvūnėliams: Pelėms ir žiurkėms žymus letališkumas (LD50) buvo stebėtas suleidus vienkartinę intraveninę 23,2 mg/kg ir 10,6 mg/kg dozę atitinkamai. Stebėtas poveikis žmogui:
Simptomai:
* Kraujospūdžio sumažėjimas 90mmHg
* Blyškumas
* Prakaitavimas
* Silpnas pulsas
* Tachikardija
* Kraujospūdžio kritimas atsistojus
* Galvos skausmas
* Silpnumas
* Galvos svaigimas
* Pykinimas
* Vėmimas
* Viduriavimas
* Ligoniams, vartojantiems kitus organinius nitratus - methemoglobinemijos atvejai.
Glicerolio trinitrato biotransformacijos metu atsipalaiduoja nitrito jonai, kurie gali sukelti methemoglobinemiją ir cianozę su tolesne tachipnoe (padažnėjusiu kvėpavimu), nerimu, sąmonės praradimu, širdies sustojimu.
Negalima atmesti tikimybės, kad glicerolio trinitrato perdozavimas taipogi gali sukelti tokią reakciją.
* Vartojant labai dideles dozes, gali padidėti intrakranijinis spaudimas, kurį gali lydėti atitinkama cerebrinė simptomatika.

Bendrosios perdozavimo gydymo priemonės:
* Nutraukti vaisto vartojimą
* Bendrosios priemonės nitratų sukeltai hipotenzijai gydyti:
- paguldyti ligonį nuleidžiant galvą žemyn, o kojas pakeliant;
- tiekti deguonį;
- didinti cirkuliuojančio kraujo tūrį;
-specifinis antišokinis gydymas (guldyti ligonį į intensyviosios terapijos skyrių!)

Specialiosios perdozavimo gydymo priemonės:
* Esant labai žemam kraujospūdžiui jį reikia didinti Papildomai skiriami simpatomimetikai, pvz.: epinefrino HCl arba norepinefrino HCl.
* Methemoglobinemijos gydymas
- Redukcinis gydymas pasirinktinai skiriant vitaminą C, metileno mėlį ar toluidino mėlį;
- Skirti deguonį (jeigu reikia);
- Pradėti dirbtinę ventiliaciją;
- Hemodializė (jeigu reikia).
* Reanimacinės priemonės

Kvėpavimo ar širdies sustojimo atveju reikia nedelsiant pradėti reanimaciją.

5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinamika
Glicerolio trinitratas (GTN) atpalaiduoja kraujagyslių lygiuosius raumenis ir tokiu būdu sukelia kraujagyslių išsiplėtimą. GTN atpalaiduoja periferines arterijas ir venas. Padidėja venų prisipildymas krauju, sumažėja veninio kraujo pritekėjimas į širdį, todėl skilveliuose sumažėja galinis diastolinis spaudimas ir kraujo tūris (prieškrūvis). Dėl poveikio arterijoms, o esant didesnėms dozėms ir arteriolėms, sumažėja sisteminis kraujagyslių pasipriešinimas (pokrūvis). Tai sumažina širdies darbinį krūvį. Dėl tokio poveikio prieškrūviui ir pokrūviui sumažėja deguonies sunaudojimas širdyje. Be to, esant dėl arteriosklerotinių pakitimų iš dalies sutrikusiai koronarinei kraujotakai, GTN sukelia kraujo tėkmės persiskirstymą į subendokardines širdies sritis. Manoma, kad šis poveikis pasireiškia dėl selektyviai išsiplėtusių stambių koronarinių kraujagyslių. Nitratų sukeltas kolateralinių arterijų išsiplėtimas gali pagerinti toliau už stenozės esančio miokardo kraujotaką. Nitratai taiogi plečia ekscentrines stenozes, kadangi jie neutralizuoja galimus susiaurėjimą sukeliančius (konstrikcinius ) faktorius veikdami koronarinės kraujagyslės susiaurėjimo vietoje išlikusius veiklius lygiuosius raumenis. Be to, nitratai gali atpalaiduoti koronarinių kraujagyslių spazmus. Buvo išsiaiškinta, kad nitratai pagerina pacientų, sergančių sąstoviniu širdies nepakankamumu, hemodinamiką ramybės ir krūvio metu. Šis teigiamas poveikis pasireiškia dėl kelių jį sudarančių grandžių, įskaitant vožtuvų regurgitacijos pagerėjimą (dėl skilvelių išsiplėtimo sumažėjimo) ir deguonies poreikio miokarde sumažėjimą. Mažėjant deguonies poreikiui ir didėjant aprūpinimui deguonimi, mažinamas miokardo pažeidimo plotas. Todėl GTN galima skirti ir pasirinktiems pacientams, sergantiems miokardo infarktu. Poveikis kitoms organų sistemoms pasireiškia bronchų , žarnyno, tulžies takų ir šlapimo takų raumenų atpalaidavimu. Aprašytas ir atpalaiduojantis poveikis gimdos lygiesiems raumenims. Veikimo mechanizmas: Kaip ir kiti organiniai nitratai, GTN veikia kaip azoto oksido (NO) donoras. Stimuliuodamas guanililciklazę ir tokiu būdu didindamas intraląstelinę ciklinio guanozino monofosfato (cGMP) koncentraciją, NO sukelia kraujagyslių lygiųjų raumenų atsipalaidavimą. Taip stimuliuojama nuo cGMP priklausanti proteinkinazė ir dėl to sutrinka įvairių lygiųjų raumenų ląstelėje esančių baltymų fosforilinimas. Tai sukelia lengvosios miozino grandinės defosforilinimą ir kontraktiliškumo sumažėjimą.

5.2. Farmakokinetika
Metabolizmas
Glicerolio trinitrato metabolizmas, kuris vyksta kepenyse, taip pat ir daugelyje kitų audinių ir ląstelių, pvz., eritrocituose, yra vienos ar kelių nitratų grupių atskėlimas. Glicerolio trinitratas organizme yra labai greitai ir beveik visiškai metabolizuojamas. Skilimo produktai turi tik mažą arba neturi jokio kraujagysles plečiančio poveikio. Glicerolio trinitratas palaipsniui fermentų pagalba yra denitruojamas iki glicerolio dinitrato, glicerolio mononitrato ir galiausiai - glicerolio. Šiam procesui yra būtinas fermentas gliutationo-S transferazė. Šis fermentas yra randamas daugelyje audinių ir ląstelių. Glicerolis įsijungia į tarpinės grandies metabolizmą (baltymų, glikogeno, riebalų ir ribonukleininių rūgščių sintezę) ir yra iš dalies oksiduojamas iki CO2 ir iškvepiamas. Glicerolio dinitratai ir mononitratai taip pat yra gliukuronidizuojami ir išskiriami su šlapimu, nedaug - ir su tulžimi. Dauguma metabilizmo tyrimo duomenų gauti iš tyrimų su gyvūnėliais. Glicerolio trinitrato mononitratai buvo nustatyti ir žmogaus šlapime. Glicerolio trinitratas ir jo metabolitai (1,2 - glicerolio dinitratas ir1,3 - glicerolio dinitratas) nesikaupia. Išskyrimas Pusinės eliminacijos laikas yra 2-4 minutės. Be glicerolio trinitrato metabolizmo, taip pat vyksta metabolitų išskyrimas per inkstus. Vyresnio amžiaus ligoniams arba sergantiems kepenų arba inkstų nepakankamumu pacientams dozės koreguoti nereikia.

5.3. Ikiklinikiniai duomenys apie vaisto vartojimo saugumą
Ūmus toksinis poveikis Sutinkamai su RTECS (cheminių medžiagų toksinio poveikio registras) LD50 po vienkartinės glicerolio trinitrato dozės yra: Rūšis Leidimo būdas LD50 (mg/kg) Pelė į veną 10,6 Žiurkė į veną 23,2 Pelė po oda 110,0 Žiurkė po oda 94,0 Lėtinis toksinis poveikis 26 savaites kasdien vyriškos lyties triušiams tepant odą glicerolio trinitratu jokio poveikio nestebėta (15 mg/kg per dieną poveikis odai ir 60 mg/kg per dieną sisteminis poveikis). 12 mėnesių trukmės toksinio poveikio tyrimais, kasdien skiriant šunims geriamą iki 25 mg/kg per dieną glicerolio trinitrato dozę, pavieniais atvejais buvo stebėta nuo dozės priklausanti praeinanti methemoglobulinemija. Toksinis poveikis vaisingumui Buvo atlikti toksinio poveikio vaisingumui tyrimai su žiurkėmis ir triušiais, skiriant vaistą įvairiais būdais (intraveninis, intraperitoninis, transderminis). Šie tyrimai apėmė vaisingumo tyrimą, vislumo mastą, embriotoksiškumą, bei peri- ir postnatalinio vystymosi tyrimą. Poveikis embrionams, vaisiams ir jauniems gyvūnėliams nenustatytas, net ir skiriant dozes, toksiškas veislinėms patelėms (5-20 mg/kg.kūno svorio). Nėra jokios nuorodos, kad GTN gali pasižymėti teratogeniniu poveikiu. Tyrimų apie GTN koncentraciją motinos piene nėra. Mutageninis poveikis Glicerolio trinitratas nebuvo plačiai tirtas dėl mutageninio poveikio. S.typhimurium genų mutacijos testas (Ames testas) buvo neigiamas. Kancerogeninis poveikis Nebuvo atlikta kancerogeninio toksinio poveikio tyrimų glicerolio trinitrato kancerogeniniam poveikiui nustatyti. Dviejų metų toksinio poveikio tyrimu, skiriant geriamą glicerolio trinitratą žiurkėms iki 38,1 mg/kg/per dieną dozėmis ir pelėms iki 115 mg/kg/per dieną dozėmis jokio šalutinio poveikio nenustatyta.

6. FARMACINĖS YPATYBĖS
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas gliukozė, propilenglikolis, vanduo.
6.2. Nesuderinamumas Nitrocine tirpalas gali būti derinamas su visais infuziniais tirpalais, dažniausiai skiriamais ligoninėnėje. Tai fiziologinis tirpalas, 5-30 % gliukozės tirpalas, Ringerio tirpalas. Nitrocine(r) tirpalo sudėtyje nėra etanolio ir kalio jonų. Nesuderinamumas nestebėtas.
6.3. Tinkamumo laikas Tinkamumo laikas: ampulių - 5 metai; Nitrocine tirpalas yra sterilus, bet be konservantų. Vaisto iš vieno flakono su praduriamu kamštuku negalima vartoti keliems pacientams. Vaisto negalima vartoti pasibaigus jo tinkamumo laikui. Praskiestas infuzijai paruoštas tirpalas turi būti sunaudotas per 24 valandas.
6.4. Specialios laikymo sąlygos Nereikalingos.
6.5. Pakuotė
6.6. Vartojimo technika Nitrocine tirpalas gali būti leidžiamas praskiestas nepertraukiama intravenine infuzija automatine infuzine sistema arba nepraskiestas, naudojant švirkštą-pompą ligoninės sąlygomis, pastoviai stebint širdies kraujagyslių sistemos darbą monitoriumi. Priklausomai nuo ligos tipo ir sunkumo, įprastiniai stebėjimo parametrai (simptomai, kraujo spaudimas, širdies susitraukimų dažnis, šlapimo kiekis) turėtų būti nustatomi naudojant invazinius hemodinaminius matuoklius. Nitrocine tirpalas turi būti maišomas aseptinėmis sąlygomis iš karto po atidarymo.

7. PREKYBOS TEISIŲ SAVININKAS
8. LEIDIMO PREKIAUTI NUMERIS
9. PIRMOJO REGISTRAVIMO/PERREGISTRAVIMO DATA
10.TEKSTO PERŽIŪROS (DALINIO PAKEITIMO) DATA 1999 07 03.
Už vertimo tikslumą atsakau: I.Motūzienė, Lukiškių poliklinikos bendrosios praktikos gydytoja
Tekstą redagavo: UAB Medikų žinių leidykla stilistė Lina Toločkienė
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
© 2006 – 2024 Forumas "Draugas.lt"  |  Privatumo politika  |  Naudojimosi taisyklės  |  Reklama  |  Kontaktai