Tema sukurta: 2015.04.02 18:49
2012.10.02 15:24 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Gencijonai – vieni iš gražiausių ir populiariausių alpinariumų augalų. Mažiems alpinariumams tinka smulkios rūšys: Gentiana verna, G. acaulis, G. algida, G. clusii, G. sino-ornata. Šie augalai užauga tik iki 10 cm aukščio. Vieni žydi anksti pavasarį, kiti – rudenį. Dauguma gerai veša ir žydi, jeigu vieta parinkta tinkamai. Šiuos gencijonus reikėtų sodinti nedideliame pavėsyje, derlingame ir laidžiame priesmėlyje. Jie sunkiai pakelia vasaros karščius ir sausras. Kai orai sausi, būtina nuolat lieti. Labai nemėgsta užmirkusio dirvožemio, ypač žiemą.
Kur kas mažiau reiklus G. septemfida. Aukštis – iki 20 cm. Gausiai žydi vasarą. Gerai auga bet kokioje dirvoje, saulėtoje vietoje ir nedideliame pavėsyje. Panašiai auginami ir G. fischeri, G. orbicularis, G. straminea.
Stambesniems alpinariumams labiau tinka aukštesnės rūšys (iki 30–60 cm): G. asclepiadea, G. cruciata, G. tianschanica, G. alba. Šie augalai žydi vasarą, gerai auga paprastoje sodo dirvoje. Tik, kaip ir kiti gencijonai, reiklūs drėgmei. Labai gražūs G. punctata ir G. purpurea soduose prigyja labai sunkiai, retai žydi. Dideliuose alpinariumuose kaip puikų akcentą galima sodinti ir aukštaūgį G. lutea. Šis gencijonas, užaugantis iki 1 m ir daugiau, geriau žinomas kaip vaistinis augalas.
Gencijonai yra ilgaamžiai augalai. Tik senesni kerai, ypač aukštatūgių rūšių, sunkiai pakelia persodinimą. Žiemoja neuždengti.     
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
2012.10.02 15:24 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Gencijonai – gencijoninių šeimos (Gentianaceae) daugiamečiai, rečiau vienmečiai žoliniai augalai. Gentyje – apie 200 rūšių. Lietuvoje aptinkamos 2 rūšys. Tai reti, saugotini augalai. Soduose auginamos introdukuotos rūšys. Gencijonai gerai auga puriose, lengvose dirvose, lapinėje arba daug komposto turinčioje žemėje. Tinka pusiau ūksmingos ar nelabai karštos atviros vietos. Sodinami pavasarį arba rudenį (ne per žydėjimą) 15–25 cm atstumais. Žiemai gencijonus patartina pridengti.
Plačiau skaitykite žurnale „Gėlių spalvos“ Nr. 15 - „Daugiamečių gėlių enciklopedija, 3 dalis“.  
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
© 2006 – 2020 Forumas "Draugas.lt"  |  Privatumo politika  |  Naudojimosi taisyklės  |  Reklama  |  Kontaktai