Tema sukurta: 2015.04.02 18:49
2012.10.02 15:24 Nauja žinutė
Vartotoajs neprisijungęs Peržiūrėti anketą


Enciklopedija
Enciklopedija
Patyręs
Aukso standartas – auksu padengtų pinigų sistema, kurioje pinigai gali būti pakeisti auksu; šalių susitarimas leidžiantis nustatyti valiutos kursą laikantis aukso ekvivalento; pinigų sistema, kurioje vienintelė tarptautinių pinigų forma laikomas auksas. Teoriškai aukso standartas buvo “automatiško” reguliavimo mechanizmas pašalinant šalių mokėjimų disbalansą: pinigų trūkumą pa-dengdavo išoriniai aukso pavedimai, kurie sumažindavo šalies pinigų kiekį. Tai savo ruožtu sukeldavo šalies kainų defliaciją, importas tapdavo palyginti brangus, eksportas – pigus. Dėl to su-mažėdavo importas ir padidėdavo eksportas. Perteklių padengdavo vidiniai aukso pervedimai, kurie padidindavo šalies pinigų kiekį. Tai savo ruožtu sukeldavo infliaciją. Importas tapdavo palyginti pigus, o eksportas – brangus. Dėl to sumažėdavo eksportas ir padidėdavo importas. Taip būdavo sugrąžinama mokėjimų balanso pusiausvyra. Šalyje gali būti naudojamas aukso standartas, jeigu laikomasi tokių pagrindinių sąlygų:

-          nustatomas tam tikras savo piniginio vieneto aukso kiekis;
-          pinigų pasiūla šalyje griežtai priklauso nuo jos aukso atsargų; neribojamas aukso eksportas ir importas.
Esant stabiliems valiutų kursams, mažinamas neapibrėžtumas bei rinka ir taip skatinama tarptautinė prekyba.Tačiau aukso standartui būdingi šie trūkumai:
- reaguojant į užsienio valiutos pasiūlos bei paklausos pokyčius, šalyje gali kilti infliacija, nedarbas ir kiti neigiami reiškiniai;
- jeigu išnaudojamos šalies aukso atsargos, aukso standartas negali būti naudojamas.
Cituoti
Atsakyti
Registruokis ir diskutuok!
© 2006 – 2020 Forumas "Draugas.lt"  |  Privatumo politika  |  Naudojimosi taisyklės  |  Reklama  |  Kontaktai